Žaludeční nevolnost – nezbytný ochranný reflex
Když vám žaludek hlásí nepříjemný pocit slabosti, rozsvítí se kontrolka – každý, kdo trpí žaludeční nevolností, se bojí, že bude brzy zvracet. V závislosti na závažnosti žaludeční nevolnosti nám mohou dělat problémy i každodenní úkony. Léčba žaludeční nevolnosti je však často problematická – příčiny totiž mohou být různorodé. Jaký tedy může mít původ? A jak se zbavit žaludeční nevolnosti a předejít nepříjemnému zvracení?
Příčiny žaludeční nevolnosti
Žaludeční nevolnost může obtěžovat, ale ve skutečnosti je velmi užitečná. Je to jasný varovný signál, který vašemu tělu oznamuje, že něco není v pořádku. Když výstražnou kontrolku spustí žaludek nebo první části tenkého střeva (například v důsledku dráždivých látek ve stravě), může se to projevit ve formě žaludeční nevolnosti. Postiženému je špatně a uvědomuje si, že se něco neobvyklého děje, Tomu, co mu podráždilo žaludek, by se měl v budoucnu vyhýbat. Žaludeční nevolnost v mnoha případech předchází zvracení. Tělo si tuto citlivost gastrointestinálního traktu uvědomuje. Aby se chránilo před škodlivými vlivy, vytvořilo si mechanismy, jejichž pomocí se dokáže co nejrychleji zbavit škodlivin, patogenů a nepříjemných stimulů. Škodlivý obsah trávicího traktu se sice dá podle možností co nejdříve odstranit průjmem, ale škodlivé látky lze z těla dostat ještě dříve, než se dostanou do procesu trávení – zvracením.
Které včasné signály předpovídají zvracení?
Žaludeční nevolnost nemusí hned znamenat zvracení. Podráždění, které upozorní žaludek a střeva, často spontánně vymizí. V opačném případě může v žaludku rychle vzniknout nepříjemný pocit. Když je zvracení nevyhnutelné, obvykle se ohlásí jasnými příznaky:
- bledost obličeje
- sílící pocit žaludeční nevolnosti
- studený pot
- prudce se zvyšující tvorba slin – tělo takto chrání zuby před agresivními žaludečními kyselinami
Především se vyskytuje jen těsně před tím, než postižený začne zvracet.
Příčiny žaludeční nevolnosti a zvracení
Žaludeční nevolnost a zvracení jsou nezbytné ochranné funkce organismu. Spouštěče a vnitřní procesy jsou v organismu přesně koordinovány. Když například ucítíme nějaký nepříjemný zápach, čichové nervy v nose tuto informaci rychle předají centru pro zvracení, které se nachází v mozkovém kmeni. Když se nervy v žaludku a tenkém střevě dostanou během trávení do kontaktu s podezřelými látkami, udělají přesně to samé. Okamžitě předají informaci centru pro zvracení a postiženému začne být špatně. Když dojde k překročení určité hranice, centrum pro zvracení zareaguje – je zahájen proces koordinace s centrem pro dýchání a kardiovaskulárním systémem, který nařídí břišnímu svalstvu a bránici, aby se prudce stáhly. Obsah žaludku a tenkého střeva je proto z těla velkou silou vytlačen ven – postižený zvrací.
Existuje velké množství spouštěčů a příčin žaludeční nevolnosti včetně zvracení. Od mírných, které lze snadno odstranit, po závažné, s potřebou okamžité lékařské pomoci:
- nechutenství
- stres
- cestovní nevolnost
- kofein, nikotin a alkohol
- migréna
- infekce
- gastritida (zánět žaludku)
- potravinová intolerance
- funkční gastrointestinální poruchy
- kolika
- pyelonefritida (zánět ledvinné pánvičky a ledviny)
- apendicitida (zánět slepého střeva)
A další..
Všechny tyto faktory a mnohé další mohou být zodpovědné za vznik žaludeční nevolnosti. Žaludeční nevolnost a zvracení jsou v každém případě projevem toho, že v těle něco není v pořádku. Proto není dobré tyto varovné signály ignorovat.
Příčiny chronické, přetrvávající nebo opakované žaludeční nevolnosti
Chronická, přetrvávající nebo opakovaná žaludeční nevolnost může mít mnoho příčin. Nejčastěji se zmiňuje žaludeční nevolnost v těhotenství. Opakovaná žaludeční nevolnost však může být spojena i s alergiemi, potravinovou intolerancí nebo funkční dyspepsií. K žaludeční nevolnosti často dochází po jídle, což je důvod, proč se lidé s chronickou žaludeční nevolností začnou obávat se najíst. Někteří lidé v důsledku chronické žaludeční nevolnosti velmi zhubnou a okolí je může považovat za anorektiky, ačkoli jimi nejsou.
Na vině však není vždy jen gastrointestinální trakt. Kromě častých spouštěčů mohou žaludeční nevolnost vyvolat i nemoci ledvin, srdce nebo vysoký krevní tlak. Proto je při opakované žaludeční nevolnosti důležité se poradit s lékařem.
Chronická žaludeční nevolnost je diagnostikována tehdy, když platí následující podmínky:
- Žaludeční nevolnost pacienta obtěžuje (je dostatečně závažná na to, aby měla vliv na obvyklé aktivity). Vyskytuje se alespoň jeden den v týdnu a/nebo během týdne dojde k jedné nebo více jejím epizodám.
- Je vyloučeno zvracení vyvolané samotným pacientem, poruchy příjmu potravy, regurgitace (zpětný pohyb tekutého obsahu dutých orgánů) nebo ruminace (zvracení vyvolané určitými pohyby úst a jazyka, kdy se část žaludečního obsahu zvrátí a část se opakovaně spolkne).
- Při běžných vyšetřeních (včetně endoskopie horní části trávicího traktu) nejsou zjištěny žádné důkazy o organických, systémových nebo metabolických onemocněních, které by mohly vysvětlovat symptomy pacienta.
Spojení žaludeční nevolnosti a dalších symptomů
Žaludeční nevolnost je symptom, který může souviset s celou řadou dalších symptomů v zažívacím traktu, jako jsou reflux žaludeční kyseliny, říhání apod.
Reflux znamená „zpětné proudění“. V tomto případě to znamená, že obsah žaludku se částečně vrací zpět do jícnu. Žaludeční nevolnost je často spojena s refluxem, závisí však na mnoha faktorech a individuální toleranci. Pacient může mít byť i mírně, nedovíravý svěrač mezi žaludkem a jícnem. Vracející se žaludeční šťáva může podráždit nervová zakončení, která mohou také přenášet signál do centra zvracení. Když jsou vaše nervy zvláště citlivé, budou reagovat ještě výrazněji.
Žaludeční nevolnost se často vyskytuje v kombinaci s jinými žaludečně-střevními onemocněními a obtížemi, jako jsou:
- reflux kyseliny (jak jsme ho popsali výše)
- říhání
- tlak v žaludku
Tyto symptomy mohou, ale nemusí, být příčinou žaludeční nevolnosti. Pokud žaludeční nevolností trpíte déle (vyskytuje se alespoň jeden den v týdnu a/nebo během týdne dojde k jedné nebo více jejím epizodám) nebo je spojena s jinými symptomy, například se silnou bolestí v oblasti žaludku a střev, poraďte se s lékařem. Lékaři určí příčinu a začnou vám podávat nejvhodnější léčbu.
Řešení potíží úpravou životního stylu
U žaludeční nevolnosti, která nemá vážnou příčinu, se vyplatí vyzkoušet úpravu stravování a životního stylu.
Zkuste omezit kávu, alkohol, nikotin a kyselé šťávy, například pomerančový džus. Fenykl může zklidnit žaludek. Když je příčinou žaludeční nevolnosti plnost, cenné látky v kmínu mohou problémy se žaludkem odstranit.
Vařená mrkev obsahuje velké množství vlákniny a v lidovém léčitelství se předpokládá, že váže toxiny ve střevě, proto může přispět k rychlejšímu zmírnění žaludeční nevolnosti.
Pomoci může i pití většího množství tekutin – dejte si šálek teplého mátového, heřmánkového nebo zázvorového čaje nebo si zkuste do sklenice s vodou vymačkat čerstvě rozkrojený citron.
Při žaludeční nevolnosti může pomoci i čerstvý vzduch – jděte na procházku nebo si alespoň otevřete okna.
Vždy je samozřejmě nejlepší vyhnout se příčinám žaludeční nevolnosti, pokud víte, co ji vyvolává. Postiženým však nepomáhají všechny domácí recepty. Každý člověk je jiný a reaguje odlišně. Proto se vyplatí je vyzkoušet a když zjistíte, který domácí lék vám zabírá, užijte ho už při prvních příznacích žaludeční nevolnosti.
Jak správně léčit žaludeční nevolnost?
Doporučujeme vám navštívit lékaře, když se symptomy zhorší, trvají několik dní nebo je doprovázejí jiné příznaky, například silná bolest v oblasti žaludku a střev. Popis průběhu onemocnění a tělesné vyšetření pomohou určit přesnou příčinu žaludeční nevolnosti.
Během následné léčby se nesnažíme dosáhnout pouze úlevy od symptomů, zaměřujeme se i na spouštěče a příčiny. Léčba přípravkem Iberogast zmírňuje žaludeční nevolnost při funkční dyspepsii. Rostlinný přípravek zklidňuje přecitlivělé žaludeční nervy, chrání sliznici žaludku a normalizuje pohyby svalů v oblasti žaludku a střev.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.