Co je nadýmání
Samotné nadýmání spočívá v narušení střevní motility, což může ve srovnání s většinou zdravých lidí souviset s nadměrnými nebo přecitlivělými gastrointestinálními nervy. Jedná se o oblast tzv. funkčních gastrointestinálních poruch.
Plyny jsou přirozenou součástí střev. Nejčastěji mají původ ve vzduchu, který polkneme během jídla nebo mluvení. Druhou příčinou je fermentace potravin bakteriemi ve střevech. Tlusté střevo je po fyziologické stránce největší zásobárnou bakterií v gastrointestinálním traktu.
Spolknutý vzduch obsahuje převážně dusík a kyslík. Plyny z bakteriálního metabolismu mají pestřejší složení. Obsahují oxid uhličitý, metan a vodík nebo sirovodík, který je zodpovědný za charakteristický nepříjemný zápach, a další látky se sírou. Množství a druh plynů z fermentace závisí na typu zkonzumované potravy a složení střevní mikroflóry (počtu a pestrosti druhů a kmenů bakterií žijících ve střevech). Část střevních plynů se vstřebává do krve a vylučuje při vydechování a zbytek se uvolňuje vypouštěním.
Ve střevech je přibližně 200 ml plynů a celkový denní objem vyloučených plynů může dosáhnout až 600 ml. Zdravý člověk uvolňuje plyny až 20x denně.
Nadýmání – co může pomoct
V první řadě – nepodléhejte panice! Přítomnost plynu ve střevě je zcela přirozená. Každý člověk má ve střevě určité množství plynu. Je to součást zdravého trávení. Problém nastane až tehdy, když je plynu větší množství, dělá nám nepříjemnosti a spojuje se se symptomy jako nafouklé břicho nebo zvětšení objemu střev. Může také vyvolat pocit studu – jestliže plyny odcházejí na veřejnosti - není to pro nikoho příjemné.
Tři způsoby, jak uvolnit plyny za zažívacího traktu
- uvolnění plynu ústy, tedy říhnutí - ovšem na veřejnosti to není vůbec příjemné a vhodné
- vydechování v malých množstvích (když plyn projde přes stěny trávicího traktu)
- vypuštění plynu přes konečník
Mimochodem, za nadýmání se považuje až ten stav, kdy člověk za 24 hodin vypustí plyn více než 15x. Nižší četnost se považuje za normální.
Nadýmání může mít následující příčiny
Stravovací návyky – mezi nejdůležitější a nejčastější spouštěče nadýmání patří nesprávné stravování a stravovací návyky.
Rychlost jedení – když s jídlem spěcháme, můžeme spolu s ním spolykat i spoustu vzduchu, který se dostane do trávicího traktu.
Některé potraviny – mohou vyvolat nadýmání - jsou to ty, které podporují tvorbu plynů – čočka, fazole, čerstvé kynuté pečivo atd. I velmi vydatná, mastná, kořeněná nebo sladká jídla mohou způsobovat nadýmání, stejně jako nadměrná konzumace alkoholu a kávy.
Náhrady cukru – spouštěči mohou být i náhražky cukru např. sorbitol nebo xylitol, které jsou součástí mnoha diet (produkty typu „light“ nebo „bez cukru“).
Stres – problémy s trávením mohou být důsledkem silného a přetrvávajícího stresu.
Potravinová intolerance – nadýmání může způsobovat zejména intolerance laktózy a fruktózy – oba tyto složené cukry mohou procházet trávicím traktem nevyužité, protože u některých lidí nemohou být trávené potřebnými enzymy. Stávají se potravou pro střevní bakterie v tlustém střevě, a trávením těchto cukrů bakteriemi se vytvářejí nadbytečné plyny.
Nerovnováha střevní mikroflóry – lidé trpící nadýmáním mohou mít jiné složení bakteriální střevní mikroflóry než lidé, kteří nadýmáním netrpí.
Střevní bakterie – většinu střevních plynů vytvářejí samotné střevní bakterie při normálního procesu trávení. Některé potraviny mohou tento proces ovlivnit a tvorbu plynu zvýšit, např. vláknina se oprávněně považuje za zdravou, ale zároveň může způsobovat nadýmání.
Jak bojovat s nadýmáním
Existuje mnoho rad, domácích řešení a samozřejmě léků a jiných prostředků, které Vás mohou nadýmání zbavit
- Vyhýbejte se potravinám, které nadýmání podporují.
- Pokud některá jídla nesnášíte, vyhýbejte se jim, například mléčným produktům při laktózové intoleranci nebo červenému vínu či sýrům při histaminové intoleranci – malým dětem i dospělým osobám může pomoci masáž břicha – břicho masírujte jemně ve směru hodinových ručiček.
- Pro uvolnění břišních svalů použijte teplý obklad, například si na břicho položte termofor (gumová láhev naplněná teplou nebo horkou vodou), nahřáté polštářky s gelem či peckami.
- Používejte tzv. karminativa, např. kmín. Účinnou látkou karminativ jsou esenciální oleje, které usnadňují vypouštění střevních plynů. Tyto látky však nadýmání nepředcházejí, jen zajištují postupné a méně nápadné uvolňování střevních plynů.
Nebo jednoduše vyzkoušejte Iberogast – je to přírodní rostlinný lék, který můžete užívat při funkčních poruchách trávicího systému, které se mimo jiné vyznačují nadýmáním, pocitem plnosti a nafouknutým břichem.
Iberogast účinkuje díky jedinečné kombinaci 9 extraktů z léčivých bylin (včetně kmínu), které se navzájem doplňují a povzbuzují, takže nabízejí účinnou úlevu od nadýmání a dalších symptomů funkčních poruch zažívacího traktu.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.