Žaludeční nervy a enterická nervová soustava – řídicí centrum žaludku
Žaludeční nervy ovládají trávení – od pohybu žaludku až po sekreci žaludeční šťávy – řídí a ovládají činnosti žaludku do toho nejmenšího detailu. Starají se o co nejbezproblémovější proces trávení v žaludku, ale tahle mince může mít i druhou stranu – když jsou žaludeční nervy podrážděné, přecitlivělé nebo se naruší nervové dráhy vedoucí do mozku, může se to projevit velmi špatným zažíváním. Jak můžeme vrátit žaludeční nervy do rovnováhy? A jak přesně fungují?
Úloha žaludečních nervů
Žaludek plní během trávení několik mimořádně důležitých funkcí – z jícnu přijímá předžvýkanou potravu, kterou dále smíchává se žaludeční šťávou produkovanou v žaludku a takto vzniklou tráveninu regulovaně posouvá do střev. Žaludeční nervy se starají o to, aby tyto dokonale koordinované úkony probíhaly hladce a pokud možno bez problémů. Procházejí celým žaludkem a udržují jednotlivé procesy v rovnováze.
Žaludeční nervy ale nevykonávají svou činnost zcela nezávisle – jsou součástí tzv. enterické nervové soustavy, která ovládá všechny procesy v gastrointestinálním traktu a její řídicí centra se nacházejí v celém zažívacím traktu.
Enterickou nervovou soustavu tvoří přibližně tolik nervových buněk, kolik se jich nachází v míše. V důsledku této skutečnosti a schopnosti soustavy nezávisle vytvářet podněty a vydávat konkrétní příkazy nezávisle na mozku se vžil i druhý název – osa střevo-mozek. Na gastrointestinální trakt však může mít vliv naše psychika, například nervozita před testem může vyvolat škrundání v žaludku a hádka s partnerem nám zase může sebrat chuť k jídlu a zkazit naplánovanou romantickou večeři.
Enterickou nervovou soustavu ovlivňuje také autonomní nervový systém (ANS), který se nachází v celém organismu:
- sympatická část (SNS) snižuje sekreci žaludeční šťávy a zabraňuje pohybům žaludku,
- parasympatická část (PSNS) stimuluje krevní oběh a sekreci žaludeční šťávy a aktivuje žaludeční motilitu.
V závislosti na situaci převládá vliv jedné z oblastí. Ve stresové situaci se například může rovnováha funkcí žaludku narušit.
Máte přecitlivělé žaludeční nervy? Příznaky a spouštěče
Když je rovnováha žaludečních nervů narušena, obvykle nám to neunikne. Často to může vést k nepříjemným příznakům:
- pocit plnosti a/nebo tlaku v žaludku
- žaludeční nevolnost
- bolest žaludku
- nadýmání
- pálení žáhy
Příznaky mohou být způsobeny podrážděním žaludečních nervů nebo narušením přenosu impulsů. Tím se změní jejich reakce na trávicí stimuly, budou na externí trávicí stimuly reagovat silněji.
Proč ale dochází k podráždění žaludečních nervů? Vyvolává ho množství faktorů:
- stres
- každodenní shon a obavy
- vzrušení
- stávající dráždivý žaludek
- strava
- konzumace stimulujících látek, například alkoholu, kofeinu nebo nikotinu
Všechny tyto faktory mohou přispívat k narušení rovnováhy žaludečních nervů. U postižených lidí se potom projeví obvyklé příznaky.
Když žaludek postihne stres
Žaludeční obtíže jsou často vyvolané psychologickými stresovými faktory.
Abychom pochopili, co se v této souvislosti děje, je třeba vnímat stres diferencovaným způsobem, neboť existují různé druhy stresu a jejich vnímání je výrazně individuální.
Častý a/nebo dlouhodobý stres nemusí postihnout jen žaludek, ale může vyvolat i tělesnou a duševní zátěž celého organismu, proto je dobré vždy proti němu bojovat. Poznejte svoje osobní stresové faktory – proti nepříteli můžeme bojovat jen tehdy, pokud ho známe. Některé lidi stresuje nečinnost, zatímco jiní trpí tím, že mají povinností příliš. V dalším kroku bychom se měli zamyslet nad strategiemi – pozitivní myšlení, všímavost, dechová cvičení a lepší spánek.
Aby se z podrážděných žaludečních nervů nestal další stresový faktor, doporučuje se i symptomatická léčba – existují přírodní prostředky, které dokážou žaludeční nervy rychle a účinně uklidnit.
Jaké problémy mohou vzniknout?
Nervózní nebo dráždivý žaludek patří mezi poruchy gastrointestinálního traktu s následujícími typickými příznaky:
- Křeče v břiše - Bolest žaludku spojená s křečemi nebo kolikou bez specifické lokalizace
- Žaludeční nevolnost - Naléhavá potřeba zvracet, ačkoli ke zvracení ve skutečnosti nedojde
- Bolest žaludku - Bolest žaludku může být v závislosti na příčině velmi různorodá. Obvykle bývá lokalizována v levé části trupu někde pod bránicí.
- Bolest břicha - Bolest lokalizovaná pod hrudní kostí / bolest v horní části břicha
- Nafouklé břicho - Pocit přetížení jídlem bez souvislosti s předchozí konzumací potravin, která by mohla tento pocit vysvětlovat
- Břišní tlak - Tlak v břiše. V závislosti na tom, jak moc jsou žaludeční nervy citlivé, můžeme mít výrazný pocit plnosti nebo pociťovat silnou bolest
Jak uklidnit žaludeční nervy
Abychom se zbavili nepříjemných příznaků, je třeba zajistit rovnováhu žaludečních nervů. Pokud jsou potíže způsobené organickými onemocněními, je potřeba je přiměřeně léčit. Pokud se nezjistí žádné organické onemocnění, lékař vám pravděpodobně diagnostikuje dráždivý žaludek nebo syndrom dráždivého tračníku. V obou případech se jedná o funkční poruchy bez organického onemocnění. K léčbě se často používají rostlinné přípravky.
Kromě toho mohou být často rozhodujícím faktorem stravovací návyky, které mohou být spouštěči příznaků. Hodně může pomoct změna návyků, které vám způsobují nepříjemnosti. Můžete například eliminovat stres nebo se vyhýbat potravinám, u kterých se prokázalo, že u vás spouštějí příznaky.
Iberogast spojuje účinky devíti různých léčivých rostlin v jednom léku a kromě příznivých vlivů na GI trakt může pomoci uklidnit i citlivé žaludeční nervy – pohyby žaludku se mohou znormalizovat a nepříjemné příznaky se zmírní.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.