Pocit plnosti a tlak v žaludku: co dělat, když je žaludek pod tlakem?
Každý z nás to občas zažije – nepříjemný pocit tlaku či plnosti v žaludku není nic výjimečného a bezprostředně po vydatném jídle nebo v následujících hodinách je to dokonce téměř normální jev. Ale přetrvávající tlak v žaludku nebo pocit plnosti krátce poté, co začneme jíst, může v některých případech signalizovat funkční žaludečně-střevní poruchu. Vysvětlíme vám, jak tlak v žaludku či pocit plnosti vzniká, jaké symptomy se s ním mohou pojit a co s tímto pocitem můžete dělat.
Pocit plnosti a tlak v žaludku
Tlak v břiše zpravidla nepatří mezi běžné gastrointestinální problémy. Žaludek bolí a zároveň máme pocit, že je v něm vnitřní tlak. V závislosti na citlivosti žaludečních nervů postižené osoby může jít o neobvykle silný pocit plnosti, bolest nebo pocit, že žaludek praskne. Jelikož postiženému často dělá problémy pocit tlaku přesně lokalizovat, často se tak popisují i obtíže, které se přímo oblasti žaludku netýkají.
Pocit plnosti a tlak v žaludku – doprovodné symptomy
Pocit tlaku v žaludku či pocit plnosti může postiženého omezovat v každodenním životě, a to díky tomu, že se někdy spojuje se silnou bolestí břicha a často se vyskytují i další příznaky. Jsou to mimo jiné:
- žaludeční nevolnost
- (kyselé) říhání
- nafouklé břicho
- břišní křeče
Výše uvedené symptomy mohou postižené osobě bránit v normálním plnění každodenních úkolů a povinností – neustálý tlak v žaludku může významnou měrou omezit kvalitu života. Co tedy dělat, když nás tlak v žaludku neustále provází?
Pocit plnosti a tlak v žaludku – co je způsobuje?
Tlak v žaludku sám o sobě není nemoc, nepatří ani mezi často uváděné symptomy. Pro postiženého je to však nepříjemný pocit. Někdy může být projevem nemoci nebo poruchy, například i funkční dyspepsie. Abyste pocit plnosti či tlaku v žaludku zmírnili nebo jej zcela odstranili, měli byste se blíže podívat na jeho možné příčiny.
Jak jsme již zmínili, potíže často souvisejí s citlivostí žaludečních nervů člověka.
V mnoha případech může tento nepříjemný pocit vyvolávat strava. U lidí, kteří ve spěchu konzumují těžká jídla, je výrazně vyšší pravděpodobnost žaludečních problémů – jídla bohatá na tuk mohou prodloužit vyprazdňování žaludku a rychlé jedení může vést k polykání vzduchu a tím nepřirozenému nadměrnému množství plynů v žaludku.
Z počátečního mírného pocitu plnosti se může rychle stát silný pocit tlaku v žaludku.
Pocit tlaku v žaludku může mít i další příčiny:
- Podráždění žaludku v důsledku
- problémů s motilitou – konkrétně v tomto případě jde o nevyvážený pohyb svalů žaludku
- přecitlivělosti žaludečních nervů
- Svěrač mezi jícnem a žaludkem se dostatečně neuvolní (vzduch se nedokáže ze žaludku dostat směrem nahoru)
- Syndrom dráždivého tračníku
- Potravinové alergie a intolerance
Co ještě může způsobit tlak v žaludku?
Pocit tlaku v žaludku má i mnoho dalších příčin, které mohou souviset se stravou, funkčními poruchami nebo závažným tělesným onemocněním.
Časté příčiny nebo spouštěče tlaku v žaludku:
- přejídání
- stres
- poruchy příjmu potravy
- premenstruační syndrom
- těhotenství
Pocit tlaku v žaludku, bolest žaludku nebo horní části břicha může mít kromě funkčních i organické příčiny. Tyto symptomy mohou někdy dokonce způsobovat orgány mimo gastrointestinální trakt, například srdeční příhoda (viz.níže). Pokud máte podezření na nějaké onemocnění, vždy se poraďte s lékařem, abyste vyloučili závažné stavy.
Organické příčiny jsou:
- zánětlivé střevní onemocnění
- pankreatitida (zánět slinivky břišní)
- kýla (hernie)
- otrava jídlem
- žaludeční vředy
- gastritida (zánět sliznice žaludku)
- gastrointestinální infekce
- rakovina žaludku
- vředy dvanáctníku
- srdeční příhody
Trpí pocitem plnosti a tlakem v žaludku i děti?
Tlak v žaludku mohou pociťovat dokonce i děti, a to spolu s dalšími symptomy, jako je zácpa nebo nadýmání. Tlak v žaludku u dětí může mít celou řadu příčin.
Když je přítomen po jídle, může být způsoben nadměrným množstvím jídla, které způsobuje nadměrné roztahování žaludeční stěny. I přesto, že je pocit plnosti pro postiženého nepříjemný, rodiče se nemusí obávat. Tlak v břiše po strávení potravy vymizí.
Po konzumaci fazolí, čočky či kapusty, příčinou nadýmání, které dítě pociťuje jako tlak v žaludku, je zvýšená tvorba plynů ve střevě. Také další luštěniny a zelí patří mezi potraviny, které během trávení produkují více plynů. Polykání vzduchu, sycené nápoje nebo jen rychlé jedení mohou vést k hromadění plynů v žaludku dítěte. Následně vzniká pocit tlaku v žaludku, protože ve střevě se hromadí nadbytečný vzduch obohacený o oxid uhličitý, metan a vodík.
Potravinová intolerance bývá také často zodpovědná za pocit tlaku v žaludku, který je nejčastěji doprovázen bolestí břicha. Pokud mají děti problémy se žaludkem, hlavně po konzumaci mléka nebo obilovin, je třeba myslet na to, že mohou trpět intolerancí (nesnášenlivostí) na tyto potraviny. Pokud máte podezření, že vaše dítě trpí intolerancí, vždy je vhodné poradit se s lékařem.
Nelze zcela vyloučit, že pocit tlaku v žaludku u dětí způsobuje nějaké vážné onemocnění. Dítě má tlak v žaludku v podobě bodavé bolesti a dále může trpět:
- mírně zvýšenou teplotou
- zvracením
- průjmem
- bolestí končetin
Na vině může být žaludečně-střevní infekce. Onemocnění se obvykle šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo kontaminovanými předměty (infekce vyvolaná dotykem). Rodiče by měli vyhledat lékaře a poradit se o dalším léčebném postupu.
Pokud se při pocitu tlaku v žaludku vyskytují křeče, je možné, že jde o doprovodný symptom onemocnění jako je zánět sliznice žaludku (gastritida). Tlak v žaludku však nemusí mít vždy organickou příčinu. Důvodem může být funkční žaludečně-střevní porucha – není nemocný žádný orgán, ale symptomy jsou i tak velmi nepříjemné.
Pocit tlaku v žaludku u dětí ve většině případů není důvodem k obavám a po určitém čase sám vymizí. Ale pokud:
- se pocit tlaku v žaludku projevuje několikrát do týdne,
- je stolice černá nebo zcela nepřítomna,
- se objeví symptomy jako vysoká teplota a zvracení,
důrazně doporučujeme navštívit lékaře. Léčba závisí na konkrétním spouštěči a na věku dítěte. Součástí léčby může být změna stravování a životního stylu, domácí léčebné prostředky nebo léky k léčbě dráždivého žaludku a střeva. Obvykle to přinese výraznou úlevu od pocitu tlaku v žaludku.
Jaké jsou základní rady a tipy týkající se stravování a životního stylu?
Hlavně pokud pocit tlaku v žaludku vyvolává strava a stres, mohou pomoci různé domácí prostředky, které zmírní doprovodné symptomy, jako je například žaludeční nevolnost.
Pokud bolest žaludku vyvolávají některá jídla, doporučuje se změnit stravování. Vyhýbejte se jídlům, o kterých víte, že vaše symptomy zhoršují. Mohou to být sladkosti, mastná a vydatná jídla, maso a živočišné výrobky.
Dostatečně se hýbejte a co nejvíce se snažte vyhýbat stresu a jiným dráždivým faktorům. Zaměřte se více na celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu a místo sycené vody pijte nesycenou.
Také různé rostliny a byliny zklidňují žaludek a podporují trávení:
- kmín
- meduňka
- heřmánek
- koriandr
- listy bazalky
- fenykl
- zázvor
- anýz
Snažte se stravovat zdravě a pestře, jezte hodně ovoce a zeleniny, důkladně sousta žvýkejte a jezte přiměřeně pomalu. Kromě výživy vám nabízíme i několik dalších tipů týkajících se životního stylu, které můžete vyzkoušet ve snaze předejít pocitu tlaku v žaludku:
- uvolňující cvičení
- vyhýbání se stresu
- střídání poloh, např. u sedavého zaměstnání
- pohodlné oblečení
- pravidelné dýchání
Rychlá a účinná úleva od pocitu plnosti a tlaku v žaludku
Chcete-li zmírnit nepříjemný pocit tlaku v žaludku, zejména v kombinaci s jinými příznaky, doporučujeme používat přípravky, které nejen harmonizují pohyby žaludku, ale zároveň uklidňují podrážděné nervy v celém trávicím traktu. Iberogast – kombinace devíti účinných léčivých rostlin dokáže poskytnout komplexní podporu při léčbě funkčních žaludečně-střevních poruch. Díky extraktům z rostlin dochází k rychlé úlevě od funkčních symptomů a příznaků spojených s motilitou a zmírní se také nepříjemný pocit tlaku v žaludku.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.