Trávicí systém – vysvětlení funkcí a orgánů
Trávicí systém není jen dlouhá tmavá roura sestávající z trubic a výdutí různých velikostí, přes které prochází potrava. Naopak, sofistikovaná interakce mezi různými orgány zajišťuje vstřebávání živin, vitamínů, minerálů a vody do organismu a jejich transport tam, kde je to potřeba. Jednotlivé struktury neúnavně a mimořádně efektivně pracují na přeměňování potravy na energii. Trávicí systém se navíc stará také o likvidaci produktů rozkladu, které organismus již nedokáže využít. O to víc je špatné trávení nepříjemné. Nemusíte ale mít obavy – řekneme vám, jak dosáhnout vyváženého trávení a zbavit se trávicích obtíží.
Slinivka břišní, asistent trávení
Věděli jste, že slinivka břišní neprodukuje jen inzulín, ale zastává i důležitou trávicí funkci? Slinivka břišní produkuje trávicí enzymy, které rozkládají tuky, bílkoviny a sacharidy v potravě, a tyto látky se pak v tenkém střevě smíchávají s tráveninou. V případě jakéhokoli narušení trávicích enzymů může dojít k nesprávnému rozkladu těchto látek, což může narušit vstřebávání živin do krve. V důsledku toho se špatně strávená trávenina, a to především tuky, dostává dále do tlustého střeva, což může vyvolat průjem nebo nadýmání. Nedostatečný příjem živin může navíc vést k úbytku hmotnosti nebo nedostatku vitamínů.
Proč je důležité vyvážené trávení?
Věděli jste, že gastrointestinální trakt je v neustálém kontaktu téměř se všemi ostatními důležitými orgány, především s mozkem? K čilé výměně mezi těmito částmi těla dochází prostřednictvím jedné z nejdůležitějších nervových drah člověka, tj. prostřednictvím bloudivého nervu. Střevo tímto kanálem vysílá do mozku více informací, než z něj přijímá. Pokud svoje trávení vyvážíte anebo podpoříte, zvýšíte si tím i kvalitu života. Ale platí to bohužel i naopak – špatné zažívání může vést k rychlému rozvratu celé vnitřní rovnováhy. Zažívací trakt vám to bude dávat najevo, obvykle ve formě typických poruch a obtíží.
Abyste tomu předešli, je důležité svůj žaludek a střeva dobře sledovat a v případě potřeby trávení vyvážit.
Špatné zažívání je běžné
Pokud trpíte gastrointestinálními obtížemi, můžete si být jisti, že v tom nejste sami. Příznaky, jako jsou žaludeční křeče, nadýmání, pocit plnosti a nevolnost, trápí stále více lidí.
Diskutuje se mimo jiné i o tom, zda tento rychlý nárůst počtu příznaků nezpůsobují vysoké nároky na lidi v rámci každodenního života v našem moderním světě. Také existuje podezření, že příznaky může vyvolávat celkový nezdravý způsob života a všudypřítomný stres.
Přestože se gastrointestinální obtíže dají často snadno zvládnout, nic to nemění na tom, že trávicí problémy mohou být mimořádně stresující a mohou významně omezit kvalitu života. Zejména tehdy, pokud problémy s trávením přetrvávají delší dobu. Příznaky se dokonce často ovlivňují a navzájem zhoršují, což je důvod, proč se souběžně může vyskytovat celá řada příznaků. Není žádným překvapením, že postižení zoufale hledají cestu, jak si od příznaků ulevit.
Jaké mohou být příčiny zažívacích potíží?
Někdy se zjišťuje velmi těžko, co vyvolává konkrétní problém s trávením. Příznaky v trávicím traktu může způsobovat řada externích vlivů, jako je stres, emocionální tlak, cestování či změny stravovacích návyků.
Typické gastrointestinální příznaky jako nadýmání, žaludeční křeče, pálení žáhy nebo permanentní nadýmání mohou být spojeny s různými poruchami trávicího systému. Možné příčiny:
- Přecitlivělé nebo podrážděné žaludeční nervy
- Příliš rychlý nebo pomalý pohyb žaludečních svalů (porucha motility)
- Nesprávná distribuce žaludeční kyseliny v gastrointestinálním traktu
- Zánět žaludeční sliznice
Pokud se u vás gastrointestinální problémy projevují delší dobu, měli byste vyhledat pomoc lékaře, protože se může jednat o příznak funkčních poruch trávení, například dráždivý žaludek (funkční dyspepsie) nebo syndrom dráždivého tračníku.
Jak předcházet zažívacím obtížím
Zkuste se zamyslet nad tím, co by příznaky zažívacích obtíží mohlo spouštět. Může za to stres? Snažte se ho co nejvíc eliminovat, například pomocí relaxačních cvičení.
Máte problém se snášenlivostí konkrétních jídel? Pokuste se najít náhradu, která vám bude chutnat a bude příznivě působit na vaše střeva.
Anebo je na vině celkově nevyvážená a nepravidelná strava? Pro tyto případy přinášíme v následující kapitole několik obecných tipů, které už pomohly řadě lidí. Svoji pohodu spojenou s trávením můžete alespoň do určité míry ovlivnit.
Vyvážené trávení místo přetěžování
Vyzkoušejte následující tipy k dosažení rovnováhy v žaludku a střevech, obzvlášť pokud vás trápí opakující se bolest břicha, například po jídle:
- Vyhýbejte se mastným jídlům
- Omezte konzumaci kávy a alkoholických nápojů
- Každodenní fungování trávicího traktu může podpořit i pravidelná strava
Existuje řada způsobů, jak podpořit trávení. Každému pomáhá něco jiného. Jednoduše to vyzkoušejte...
Relaxace
Dopřávejte si pravidelné přestávky, během kterých se uvolníte nejen vy, ale i vaše trávení.
Aktivní životní styl
Podpořte svoje trávení pohybem! Fyzická aktivita podporuje celkovou pohodu včetně trávení.
Dostatečné množství vody
Díky dostatečnému množství tekutin zůstává trávenina dokonale pružná a vláčná – proto dostatečně pijte.
Navzdory všem dostupným opatřením na vyvážení střev a podporu trávení se mnoha lidem se špatným zažíváním příznaky často vracejí, nebo vůbec nevymizí. V zájmu úspěšné léčby dráždivého žaludku nebo syndromu dráždivého tračníku je mimořádně důležité si uvědomit, že jednotlivé příznaky bývají často propojeny a mohou se vyskytovat souběžně. Iberogast® díky jedinečné kombinaci devíti ověřených léčivých rostlin prosazuje komplexní přístup k léčbě více příznaků v gastrointestinálním traktu. Pomáhá při komplexním a rychlém zmírnění příznaků špatného zažívání a umožňuje trávicímu systému dostat se zpátky do rovnováhy.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.