Bolest žaludku a křeče – příčiny a co s tím můžete udělat
Nevyhne se jim skoro nikdo – křeče žaludku a střev potrápí alespoň jednou za život téměř každého. Ať už je vyvolá stres, nesprávná strava nebo onemocnění – příčiny bolesti žaludku nebo žaludečně-střevních křečí mohou být velmi různorodé. Často za ně může funkční porucha trávicího traktu. Zjistěte, jak symptomy vznikají a jaká opatření a léky vám mohou na křeče pomoci.
Gastrointestinální křeče – co to je?
Pociťujete píchání, táhlou bolest nebo spíše tlaky? Bolest žaludku má mnoho podob. Pokaždé ji můžeme vnímat jinak, souvisí to i s její příčinou. Ať už ji popíšeme jakkoli, jedna věc je vždy stejná – lokalizace bolesti. Žaludek se nachází na levé straně těla, z větší části pod levým obloukem žeber. Pokud se bolest vyskytuje v této části, její příčinou je s největší pravděpodobností žaludeční problém.
Křeče žaludku – velmi závažná forma bolesti žaludku charakterizovaná velmi silnou, ve vlnách přicházející bolestí. Obvykle trvá jen několik sekund, bolestivost je však tak nepříjemná, že má postižený pocit, jako by se mu roztrhly útroby. Lidé někdy křeče popisují jako ostré, pálivé nebo řezavé. Křeče žaludku často přicházejí náhle a několikrát za sebou.
Bolest břicha je na druhé straně lokalizovaná většinou hluboko uvnitř břicha nebo uprostřed těla. Příznaky se ve většině případů vyskytují na úrovni pupku nebo ještě níže. Poměrně často je doprovází hlasité kručení v břiše. Pokud je kromě tenkého střeva postiženo i tlusté střevo, postižený může pociťovat bolest i těsně pod žebry. Gastrointestinální křeče je obecně náročné lokalizovat, což může vést k nesprávné léčbě.
Jak vzniká bolest žaludku
Příčin bolesti žaludku nebo žaludečně-střevních křečí bývá několik.
Jen co se do žaludku otevřeným jícnovým svěračem (prstencovitý sval při vstupu do žaludku) dostane trávenina, svaly žaludku začnou provádět pohyby připomínající vlnění a hnětení, aby potravu smíchaly. V žaludku setrvává potrava, kterou člověk předtím rozkousal v ústech, kde se smíchala se slinami a některými trávicími enzymy nanejvýš 5 hodin. Pak, připravená na vstřebávání, se posunuje do další části trávicího systému – do střeva.
Ve střevě se trávenina hned na začátku tenkého střeva smísí s trávicími šťávami ze slinivky a žlučníku. To proto, aby trávenina byla dobře využitelná a živiny se tak mohly dobře a v co největším množství vstřebat. Tomu je přizpůsobená i střevní sliznice – má velké množství záhybů, a tak značně zvětšuje povrch pro vstřebávání. Dokáže vstřebat do krve velmi mnoho složek živin, které je tělo schopno využít. V tlustém střevě se pak trávenina zbaví zbývající tekutiny a zůstávají odpadní látky, které už tělo nedokáže využít.
Když se naruší rovnováha tohoto komplexního systému, může vzniknout bolest žaludku nebo křeče v žaludku.
Kromě bolesti žaludku a křečí se mohou zároveň vyskytnout i následující gastrointestinální symptomy:
- pocit tlaku v žaludku
- říhání
- pocit plnosti
- nadýmání
- bolest břicha
Postižená osoba se těchto symptomů často nedokáže zbavit – zejména pokud se vyskytují častěji. Začnou ji obtěžovat v každodenním životě a mohou přinést nervozitu a strach i z případných nových obtíží.
Co vyvolává bolest žaludku a gastrointestinální křeče?
Jak jsme již zmínili, stojí za nimi dva mechanismy – narušená motilita nebo přecitlivělé nervy, které mohou být zodpovědné za vznik příznaků v zažívacím traktu. Tyto poruchy patří mezi tzv. funkční poruchy gastrointestinálního traktu, při kterých není možné diagnostikovat žádnou organickou příčinu. Funkční gastrointestinální poruchy se často vyznačují příznaky jako jsou předčasná sytost, pocit plnosti, nafouklé břicho či bolest či křeče břicha.
Pokud jsou například nervy přecitlivělé na podráždění, člověk vnímá přirozené tělesné procesy jako pohyb nebo plnění žaludku a střev jako příliš intenzivní a dochází k přenosu signálů do mozku prostřednictvím senzorických receptorů a nervů. Mozek tyto signály přijme, zpracuje a pacient je vnímá jako bolest žaludku v horní části břicha nebo střevní křeče kolem pupku.
I narušená motilita, kdy jsou svaly v trávicím systému příliš ochablé nebo napnuté, může vést k bolesti břicha. Když dojde k dalšímu protažení již výrazně napnutých svalů, například v důsledku jídla, může to vést k podráždění receptorů bolesti.
Nadměrná tvorba žaludečních kyselin či dokonce přecitlivělost na ně může navíc vést k nerovnováze na sliznici žaludku. Toto podráždění má za následek pociťování bolesti.
Silnou bolest žaludku mohou způsobovat i některá onemocnění. Při gastritidě (zánětu žaludku) je například narušena sliznice žaludku. Žaludeční kyselina může působit přímo na buňky sliznice žaludku, poškozovat je a tím, kromě bolesti žaludku, může vyvolat i další nepříjemné stavy, např. žaludeční nevolnost a zvracení. Příčinou gastritidy mohou být bakterie, léky nebo dokonce i nepřiměřené reakce našeho imunitního systému.
Za gastrointestinální křeče mohou být zodpovědné také následující příčiny:
- infekce gastrointestinálního traktu
- nadýmání
- reflux
- žaludeční vředy
- další onemocnění
Pokud si nejste jisti původem těchto symptomů nebo máte podezření na nějaké onemocnění, je na místě vyhledat pomoc lékaře. Gastrointestinální potíže není snadné vysvětlit, protože při nich sehrává roli množství faktorů. Lékař se vás zeptá na obtíže a nemoci, kterými trpíte, na příznaky a na další potřebné věci. Důležitou roli při hledání důvodu potíží hrají i známé spouštěče, trvání, typ a lokalizace bolesti, jakož i další, někdy možná zdánlivě nesouvisející příznaky. Lékař se vás zeptá na životní styl, stravovací návyky, stolici, močení a případné změny hmotnosti. Při určování diagnózy mu pomůže i palpační vyšetření (vyšetření hmatem), monitorování zvuků žaludku a ultrazvuk. Někdy je nutné i vyšetření krve nebo gastroskopie či kolonoskopie.
Bolest žaludku u dětí
Děti trpí bolestí břicha relativně často. Starostliví rodiče se ptají sami sebe, co by mohlo být příčinou obtíží – mastné jídlo k večeři? Viróza zažívacího traktu? Nebo jde jen o strach ze školy? Abyste vyloučili tělesnou příčinu, vždy byste se měli poradit s lékařem – zejména pokud bolest přetrvává nebo se často vrací.
Především malé děti bolest často nedokážou správně lokalizovat, což znamená, že postiženy mohou být i jiné části těla. Když si však neustále stěžují na bolest břicha, často jde o důsledek stresu (např. ze školy). Stres může narušit pohyby (motilitu) žaludku a vyvolat přecitlivělost gastrointestinálního traktu a problémy jako žaludeční nevolnost, křeče v žaludku a břiše a nadýmání. Kromě bolesti břicha mohou být se stresem spojené i další symptomy, například:
- nespavost
- poruchy příjmu potravy
- změny chování (agresivita nebo uzavřenost)
- snížená schopnost soustředit se
- bolesti hlavy
Pokud je důvodem bolesti žaludku u dětí stres, existují opatření, jak mu předcházet a bojovat s ním. Zkuste:
- Aktivně naslouchat a ptát se na to, co dítě trápí a čeho se bojí. Následně mu nabídnout řešení.
- Pomoci dítěti se ve volném čase uvolnit – pomocí vybraných činností/zálib, které mají zábavný charakter a zároveň zajistit, aby mělo dost času na hru a kamarády.
Pokud si nejste jisti, jaká je příčina symptomů poruch zažívání u vašeho dítěte, nebo máte podezření na nějaké onemocnění, vždy vyhledejte pomoc lékaře.
Bolest žaludku při pohybu, běhu a chůzi
Obecně platí, že cvičení a rozumná sportovní aktivita během dne podporuje rovnováhu a harmonii zažívání. Někteří lidé však udávají bolest žaludku po tělesné námaze, například po běhu. Vědci dlouhodobě zkoumají spojení mezi sportováním a obtížemi gastrointestinálního traktu. Jedno z vysvětlení je, že bolest žaludku způsobuje zvýšený tlak v jícnovém svěrači bezprostředně po tělesné námaze. Někteří lidé jej vnímají jako bolest. Tlak se však do hodiny po cvičení vrátí do normálu.
Náročná tělesná aktivita může ovlivňovat i motilitu a vyprazdňování žaludku. Některé studie se zabývají otázkou, zda velmi intenzivní cvičení nebrání vyprazdňování žaludku. Velkou námahu obvykle doprovází dehydratace a zvýšená tělesná teplota.
Někteří sportovci, kteří se připravují na soutěže, konzumují hodně sacharidů a při sportu mohou mít plnější žaludek. Také mohou zažívat vyšší emocionální stres spojený s uvolňováním hormonů. To všechno jsou dodatečné faktory, které mohou omezovat vyprazdňování žaludku a vést k příslušným obtížím.
Co byste měli jíst, aby se bolest žaludku zmírnila?
Mnozí lidé si žaludeční a střevní potíže ještě zhoršují nesprávnými stravovacími návyky nebo výživou. Když gastrointestinální trakt není schopen optimálně fungovat, je důležité mu pomoci správnými potravinami, které by měly být lehce stravitelné a šetrné.
Jsou to potraviny s obsahem vlákniny a dobrých tuků, například:
- libové maso (například drůbeží))
- jemné sýry
- rostlinné tuky
Ovoce a zelenina, například:
- jablka
- banány
- hrušky
- fenykl
- mrkev
- dobře snášeny jsou i cukety.
Stejně jako správný výběr jídla je důležitá i jeho správná příprava. Nejvhodnější je šetrné vaření a příprava na páře. V jídle by tak navíc měl zůstat vyšší obsah kvalitních živin.
Na jídlo byste měli mít vždy dostatek času. Aby nedošlo k velké zátěži žaludku, raději snězte během dne několik malých porcí. A co je nejdůležitější – naslouchejte svému tělu – sami pak lépe zjistíte, které jídlo či potravina vám nesedne a bude lepší ji z jídelníčku vyřadit. Abyste zmírnili bolest žaludku a jiné gastrointestinální potíže po jídle, musíte se blíže zaměřit na své stravovací návyky.
Řešení potíží bez léků
Pro léčbu bolesti břicha v důsledku funkčních gastrointestinálních poruch, které vyvolávají externí faktory a nezpůsobuje je žádné organické onemocnění, můžete udělat hodně. Následující řešení prokazatelně účinkují v případech, kdy vaše potíže vyvolává výživa nebo stres. Pomohou zmírnit symptomy a usnadnit každodenní život.
Vyhýbejte se stresu a do každodenního života zařaďte chvilky na uvolnění, např. bylinkové lázně s levandulí nebo termofor (gumová láhev naplněná teplou nebo horkou vodou), uvolníte se také během krátkých, pomalých procházek. Když žaludek začne protestovat, uklidní ho i masáž – oblast žaludku si dlaní několik minut masírujte ve směru hodinových ručiček. Uvolní se tím nahromaděný vzduch a stimuluje trávení.
Snažte se zůstat aktivní – dostatek přiměřeného cvičení je důležitý faktor v boji s gastrointestinálními symptomy – lehký běh, plavání nebo cyklistika dokážou vrátit trávení do pohody a jsou dobré i proti zácpě. Obecně se doporučují dva tréninky týdně.
Jak jsme již zmínili, důležitá je i správná výživa – snažte se vyhýbat velmi mastným, kořeněným, příliš sladkým nebo velmi slaným jídlům a konkrétním potravinám, které vám způsobují problémy. Denně vypijte přibližně dva litry tekutin, ideálně čisté vody (neperlivé). Čaje z máty, kmínu, fenyklu, anýzu a heřmánku mají na trávení také dobrý vliv. Léčivé rostliny jsou obecně dobrým způsobem, jak zharmonizovat zažívání.
Rychlá úleva – rostlinný lék na bolest žaludku a gastrointestinální křeče
Postup při léčbě bolesti žaludku a křečí záleží především na zjištěné příčině potíží. Proto je potřeba důkladné vyšetření. Lékař se během něj ptá na typ a lokalizaci bolesti, na životní návyky a zároveň pacienta vyšetří. Při křečích žaludku však spouštěč není často známý a většinou nebývá zodpovědný jen jeden faktor.
Co pomáhá proti bolesti žaludku? Na rychlé zlepšení příznaků spojených s funkčními gastrointestinálními poruchami jsou zvláště vhodné léky, které působí na různé symptomy současně a zmírňují je – například Iberogast. Koncentrovaná síla přírody nám nabízí svou sílu účinných léčivých rostlin.
Iberogast je lék, který obsahuje 9 bylin. Díky své jedinečné kombinaci extraktů z léčivých rostlin může současně účinkovat na několik částí trávicího systému najednou (umí řešit několik příznaků) a díky tomu mírní různé obtíže spojené s funkčními gastrointestinálními poruchami, jako např. pocit plnosti, nadýmání, bolest a křeče v břiše.
Kromě bolesti žaludku lze pomocí přípravku Iberogast přírodní cestou léčit i další problémy trávicího traktu. Může se podávat také dětem starším 6 let.
Iberogast obsahuje kombinaci tekutých extraktů z následujících léčivých rostlin:
- Iberka hořká (Iberis amara)
- Andělika lékařská (angelica archangelica)
- Kmín kořenný (Carum carvi)
- Kmín kořenný (Carum carvi)
- Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
- Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
- Máta peprná (Mentha piperita)
- Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.