Zdravá výživa – co ovlivňuje trávení a co pomáhá?
Máte po jídle často bolesti břicha a další zažívací problémy? S největší pravděpodobností to není náhoda – nesprávná nebo nezdravá strava může v mnoha případech přímo ovlivňovat zažívací trakt a vyvolat nepříjemné příznaky. Pro postižené osoby je to mimořádně nepříjemné. Existuje však šance na nápravu, protože strava se dá ovlivnit. Na co byste se měli ve své stravě zaměřit, abyste předešli gastrointestinálním problémům? Vysvětlíme vám, co můžete jíst, abyste se vyhnuli bolestem žaludku a jiným žaludečním problémům, a jak ulevit trávení.
Proč vás po jídle může bolet břicho?
Jakmile si vychutnáte lahodnou pizzu, ohlásí se první předzvěst nepříjemné bolesti břicha – řada lidí trpí gastrointestinálními obtížemi kvůli stravě. Proč tomu tak je? Vysvětlení je jednoduché – zkonzumovaná potrava může v žaludku a střevě vyvolat potíže ze dvou důvodů:
- Zažívací trakt se snaží co nejrychleji zbavit potravin, na které je citlivý. Žaludeční nervy například reagují citlivě na zkažené nebo nekompatibilní potraviny, přičemž transport potravy může být neobvykle zrychlený, což vede k bolesti břicha a křečím po jídle, ale i k žaludeční nevolnosti a průjmu.
- Potraviny, které se obtížně tráví, například mastná jídla, zase organismus stráví jen s vynaložením spousty energie a potrava proto obvykle zůstává v žaludku a střevech déle. Během dlouho trvajících procesů rozkladu může mimo jiné vznikat velké množství plynů – osobám, kterým se to stává, ztěžuje život nadýmání, bolest břicha a pocit plnosti.
Výsledné žaludeční problémy se mohou vyskytovat buď samostatně, nebo ve spojitosti se stávajícími chorobami/poruchami zažívacího traktu. Existují onemocnění s organickou diagnózou, ale i nesprávné funkce a funkční gastrointestinální poruchy (FGID), při kterých nelze diagnostikovat žádnou organickou příčinu. Gastrointestinální příznaky může obecně vyvolat i strava.
Gastrointestinální onemocnění
Od funkčních poruch GI traktu se liší poruchy, při kterých lze diagnostikovat organické onemocnění nebo nesprávnou funkci. Jsou to například:
- intolerance laktózy, lepku nebo fruktózy
- gastritida
- žaludeční vředy
- infekce gastrointestinálního traktu
Funkční gastrointestinální poruchy (FGID)
U funkčních gastrointestinálních poruch (FGID) se nenajdou žádné organické příčiny, které by byly zodpovědné za příznaky u pacientů. Jedná se však o poruchy, které mohou být velmi nepříjemné a výrazně se promítat do běžného života, například:
- Dráždivý žaludek / funkční dyspepsie (FD)
Obtíže týkající se horní části břicha. Existuje několik příčin, které stále nejsou zcela objasněny. Funkční dyspepsie se často vyskytuje v kombinaci s jinými trávicími poruchami, jako je IBS. Mezi obvyklé příznaky patří pocit plnosti, předčasná sytost a bolest horní části břicha.
- Syndrom dráždivého tračníku (IBS)
Potíže se často týkají dolní části gastrointestinálního traktu. Mezi časté potíže patří bolest břicha, nadýmání a distenze, průjem a/nebo zácpa. Pravděpodobnými příčinami jsou narušené pohyby střevní muskulatury a přecitlivělost střevních nervů.
Výše uvedené poruchy mohou dále charakterizovat následující příznaky:
- Břišní křeče
Bolest žaludku spojená s křečemi nebo kolikou bez specifické lokalizace
- Žaludeční nevolnost
Potřeba zvracet bez vyloučení žaludečního obsahu
- Bolest žaludku
Bolest je obvykle lokalizována v levé části trupu někde pod bránicí.
- Bolest břicha
Bolest lokalizovaná pod hrudní kostí
- Nafouklé břicho
Pocit podobný jako při přetížení jídlem, ale bez spojitosti s předchozím příjmem potravy
- Břišní tlak
V závislosti na tom, jak moc jsou žaludeční nervy citlivé, můžeme mít výrazný pocit plnosti nebo pociťovat silnou bolest
Příznaky funkčních poruch mohou vyvolat stravovací návyky. Úlevu a zmírnění příznaků, jako je bolest břicha, může pacientům přinést úprava stravy.
Zdravá a vyvážená strava vám může pomoct udržet si zdraví.
Co jíst v případě bolesti břicha
Různé potraviny a jídla mohou vyvolat gastrointestinální příznaky, proto je třeba se jim vyhýbat. Kromě toho můžete vyzkoušet lehkou stravu a jíst více menších porcí namísto několika velkých. Uvidíte, jak vaše střevo zareaguje. O změnách stravování byste se měli poradit se svým lékařem.
Při žaludečních problémech je vhodná zelenina jako mrkev, dýně, brokolice nebo hrášek. Dobře snášené je obvykle i dozrálé ovoce jako jablko nebo banán. Zažívací příznaky jako bolest břicha mohou vyvolat potraviny s vysokým podílem tuku a cukru, jídla, která nadýmají (například cibule nebo zelí), a stimulační látky jako alkohol a nikotin.
Jemné metody přípravy, jako jsou vaření a příprava na páře, pomáhají zachovat maximum živin a zároveň uleví žaludku i střevům. Na konzumaci jídla si vyhraďte dostatek času a žvýkejte pomalu, abyste žaludku odlehčili.
Pokud se chcete zbavit opakujících se gastrointestinálních obtíží, je také dobré spolehnout se na pomoc dobře snášených léků. Iberogast® může díky své kombinaci devíti léčivých rostlin uklidnit citlivé nervy, znormalizovat pohyby v gastrointestinálním traktu a zmírnit bolest a zánět.
Proč je zdravá výživa důležitá pro dobré trávení a jaké potraviny jsou prospěšné?
Náš způsob života výrazně ovlivňuje naše zdraví. Zdravý životní styl, fyzická aktivita a zdravá strava mají pozitivní vliv na naše zdraví a pomáhají předcházet nemocem. Vyvážená strava je základem správného trávení. Dezerty, bílá mouka, mastné klobásy či smažená jídla – lidé často jedí všechno možné, jen ne zdravé jídlo. Pokud je například naše strava chudá na vlákninu, může to vést k zácpě. Důležitost správného trávení si obvykle uvědomíme teprve tehdy, když střeva začnou stávkovat.
Z čeho se skládá zdravá strava vhodná pro střeva?
Bakterie v našich střevech jsou důležité pro naše zdraví. Existují potraviny, které podporují střevní flóru, ale existují i jídla, která jí neprospívají nebo by pro ni dokonce mohla být škodlivá.
Střevní flóru podporují následující živiny:
Dietní vláknina
Dietní vláknina se dělí na rozpustnou ve vodě a nerozpustnou. Rozpustnou formu dietní vlákniny obsahují v první řadě luštěniny jako fazole, hrách nebo sója, ovoce jako meruňky, ostružiny a sušené švestky, zelenina, ovesné otruby a ječmen. Nerozpustná forma dietní vlákniny se nachází v první řadě v celozrnných výrobcích, mrkvi a rajčatech, jablcích a banánech, ořeších a semínkách. Nerozpustná dietní vláknina se nerozpouští ve vodě.
Doporučuje se konzumovat zdravou směs obou druhů vlákniny, protože vláknina představuje „potravu“ pro střevní bakterie a podporuje je.
Prebiotika
Prebiotika jsou jedním druhem vlákniny – nestravitelné sacharidové složky potravy. Představují potravu pro střevní bakterie, čímž pomáhají zachovávat zdravou střevní flóru. Kvalitními potravinovými zdroji prebiotik jsou například syrová čekanka, artyčoky, banány a na vlákninu bohaté potraviny, například žito.
Probiotika
Probiotika jsou na rozdíl od prebiotik živé mikroorganismy. Pomáhají zpracovávat potravu ve střevech. V experimentálních studiích některá probiotika prokázala potenciál regulovat u pacientů s IBS vnímání bolesti prostřednictvím střevních nervů.
Výzkumníci se snaží zjistit, která probiotika jsou na konkrétní zdravotní problémy nejlepší. První výsledky vypadají slibně – „laktobacilus“, který se nachází v jogurtu a jiných fermentovaných potravinách, může pomáhat při průjmu, a „bifidobakterie“, která se nachází v mléčných výrobcích, zase může ulevit od příznaků syndromu dráždivého tračníku (IBS) a některých jiných onemocnění.
Potraviny, na které byste si měli dávat pozor
Na druhé straně však existují i potraviny, které střevní flóře sice nemusí uškodit, ale ani jí neprospívají. Obecně byste měli omezit konzumaci jídel, která obsahují následující živiny:
Potraviny s možným vlivem na střeva
Jedná se o konzervované potraviny, pochutiny, sušené a uzené maso. Soli použité v těchto zpracovaných potravinách mohou podráždit střevní sliznici.
Potraviny, které obecně nemají dobrou pověst:
Špatné tuky
Jedná se o nasycené mastné kyseliny, které se nacházejí například v másle, tuku na smažení, vepřovém sádle nebo kokosovém oleji. Existuje příčinné spojení mezi zvýšeným příjmem tuků a problémy se srdcem.
Bílá mouka
Bílá mouka se často nachází v oblíbených dezertech, jako jsou zákusky, sladkosti, croissanty a bílý chléb. Tyto potraviny mají často nízký obsah dietní vlákniny, která prospívá střevní flóře.
Konzervovaná jídla
Zpracované potraviny obecně obsahují ztužené tuky, skrytý cukr a řadu aditiv, která mohou zatížit střeva a imunitní systém.
Zdravá výživa? Zní to dobře a také to dobře chutná!
Aby byla strava zdravá a prospěšná trávení, nemusíme z ní úplně vynechat chutná jídla. Pokud zachováme vyváženou a dobře zkombinovanou stravu, bude prospívat tělu i duši. Pokud je vaše jídlo bohaté na vlákninu a obsahuje přísady bohaté na minerály a vitamíny, pak jste udělali první krok k podpoře trávení a dobré kondici!
Různorodost je důležitá ve všech oblastech. Zdravá strava neznamená, že budeme jíst jen ovoce a zeleninu. Dávejte přednost zelenině, ale nezapomínejte čas od času jednotlivé složky obměňovat. Tak dosáhnete vyvážené a zdravé stravy.
Když budete do jídelníčku zařazovat potraviny bohaté na sacharidy jako chléb, těstoviny a rýži, soustřeďte se na to, aby byly celozrnné. Zvýšíte tak množství vlákniny v potravě (viz výše).
Tuky se snažte vybírat rozumně a používejte rostlinné tuky, například řepkový olej. Snažte se vyhýbat skrytým tukům, abyste sůl a cukr konzumovali v rozumném množství.
Nabízíme vám několik složek, které by měla obsahovat zdravá strava a které žaludek lehce stráví:
- Pšeničné rizoto s paprikou a cuketou na páře a rukolou
- Fazolový salát s libovou grilovanou drůbeží
- Losos s kozlíkem a červenou řepou na páře
Velmi pozitivní vliv má také zvýšená konzumace následujících potravin:
- Ananas
- Jablka
- Artyčoky
- Avokádo
- Banány
- Brambory
- Výrobky z acidofilního mléka
- Fenykl
Najděte si čas na to, abyste ze zdravé výživy vytěžili maximum
Zmírnění stresu, pravidelné stravování, aniž by vás tlačil čas, ale i dostatečný příjem tekutin vám v kombinaci s tipy na zdravou výživu, které vám zde nabízíme, obecně pomohou získat kontrolu nad některými trávicími problémy a zlepšit zdraví trávicího systému. Do každodenního života se snažte začlenit následující:
- Dostatečně pijte
- Vyváženě se stravujte
- Žvýkejte jídlo během konzumace
- Vytvářejte si stabilní rytmus a rutinu
- Dostatečně se hýbejte
První krok k podpoře výživy
Funkční gastrointestinální poruchy jako IBS (syndrom dráždivého tračníku) lze léčit produkty jako Iberogast.
Nezdravé stravování a další návyky v kombinaci s fyzickou pasivitou mohou vyvolat příznaky jako bolest břicha a neobvyklé vyprazdňování. Z tohoto důvodu někdy změna těchto faktorů výrazně zlepší kvalitu života a produktivitu pacientů.
Obsahuje informace o jednotlivých skupinách potravin, jejich vlivu na trávení a o tom, jak mohou ovlivnit příznaky dráždivého tračníku. Nabízí vám vzorový týdenní stravovací plán, přehled obsahu vlákniny podle typu potravy i potravinovou pyramidu. Tyto materiály můžete použít k vytvoření vlastních týdenních stravovacích plánů.
Iberogast
Poruchy gastrointestinálního traktu jsou obvykle spojené s mnoha nepříjemnými projevy, které často komplikují přirozený každodenní život. Naštěstí je tu Iberogast: kombinace devíti bylin, která léčí celou řadu příznaků zažívacích potíží.